(ФОТО) На дете му било жал за бездомник а потоа тргнал во акција!

Христијанско засолниште за бездомници во Илиноис објавило дека итно бара намирници и материјали за сиромашните. Помошта дошла од ненадеен извор.
Многу луѓе денес мислат дека децата размислуваат само за себе. Но, тие не слушнале за луѓе како Нејтан Симонс.
Натан има 9. години, сака да гледа Јутјубери. Еден ден, еден од овие Јутјубери реши да ги научи своите гледачи на важноста да им дава на сиромашните. Нејтан гледал како sвездата им дава стотици илјади долари на сиромашните. Овие снимки го инспирирале и самиот да започне да донира.
Тој немал многу пари, но тоа не го спречило да им помага на другите.

First day riding his bike to school… Not sure why, but this particular first is triggering all sorts of emotions. He's going to be fine.

Gepostet von Ethan Simons am Freitag, 23. August 2019

Тој ја открил огласот на засолништето и решил да помогне. Тој му го кажал ова на неговиот татко – го замолил да ја испразни својата сметка и да купи резерви за луѓе на кои им е многу потребна помош. Неговиот татко се согласил со задоволство. Му рекол дека заштедил 150 американски долари, но дека ќе додаде повеќе за да може да потроши вкупно 300 долари. После банката, тие отишле во локалниот Волмарт каде ги натовариле количките со облека, чевли, храна и пијалоци.
За среќа, засолништето најави дека им треба сè, па им било полесно да купуваат.

Boy's night out.

Gepostet von Ethan Simons am Freitag, 1. Februar 2019

Ја натовариле количката до врвот, откако платиле, се упатиле кон засолништето. Кога стигнале таму, волонтерите не можеле да веруваат во она што го гледаат.
За прв пат после месеци, тие имале доволно залихи за сите. Тие беа неописливо благодарни на таткото и син и им се заблагодариле. Нејтан Симонс бил многу смирен во изјавата дека ја направиле вистинската работа.
„Се чувствувам добро. Би било убаво ако можев сето тоа да го имам за себе, но понекогаш морам да размислувам и за другите луѓе“, рекол Нејтан.
Се покажа дека Нејтан исто така е најмладиот донатор на засолништето. На пат кон дома, неговиот татко му рекол дека е горд на него. Тие исто така биле снимени од локална телевизиска станица и наскоро станале хит на Фејсбук.

Gepostet von Ethan Simons am Samstag, 6. Juli 2019

Нивното добро дло им станало пример на многумина. Браво дечки!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ – од пораз до победа за финале со Циципас: „Бев во безизлезна ситуација затоа победата има поголемо значење!“

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ после победата над Гаел Монфис (2:1) истакнал дека се’ …