(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а нејзиниот „конкурент“ на Блискиот исток е, засега, познат само за љубителите на современата архитектура.


Под прекрасното сино небо на Абу Даби се крева огромната стаклениот облакодер Капитал Гејт. Додека луѓето брзаат низ улиците, далеку над нив, „висејќи во воздухот“, мијачи за прозорци маестрално ги полираат, чистат и одржуваат 728-те изложени стаклени плочи на ова архитектонско ремек-дело.

Овие чистачи, популарно наречени „планинари“, можат да се видат секој ден како чистат огромни стаклени површини. Екипа од 12. лица секој месец го обиколува облакодерот и ја работи својата работа.

Да се нарече оваа зграда од 35. ката само облакодер би било погрешно. Задачата на архитектите и инженерите не била само да направат голем облакодер, туку да ги „оспорат“ архитектонските правила и да изградат структура што ќе го стави Абу Даби на светската мапа.


Се разбира, како што парите можат да направат сè, и тука има неограничена сума пари,и тие успеале во тоа.
Речиси десет години по завршувањето, Капитал Гејт го држи Гинисовиот рекорд и титулата на зграда со најголем нагиб во светот. Зградата паѓа за 18 степени на запад – околу пет пати повеќе од познатата кула во Пиза,а горните 17 спрата „висат над работ“.


Зградата денес се состои од 15. ката кои чинат канцеларии, а има четири ресторани и барови. Секако, тука е и хотелот Андаз Капитал Гејт, кој се состои од 200. соби, а една од нив е претседателскиот апартман на 33-ти кат, со наклон од 18 степени!
Сè на сè, една деценија по изградбата, Капитал Гејт можеби е најпознатата зграда на Абу Даби, па можеме да заклучиме дека архитектите направиле одлична работа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ПРИЗОР ОД БАЗЕН: Тренерот исчезнал под вода откако го грабнал КИТ УБИЕЦ!

Во познатиот аквапарк „Sea World“во Сан Диего, кит убиец, пред шокираната публика го нападнал тренерот …