Во петок во МОБ изведба на оперската претстава „Евгениј Онегин“

Националната опера и балет ја најавува изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020 (петок) со почеток во 20 часот.
Операта „Евгениј Онегин“ е жестока претстава за љубовта и страдањето. Eпска димензија на вечната потрага по љубовта, но и на вечниот круг на страдањето на Онегин, Татјана, Олга и Ленски… Работена е според поемата на најголемиот руски поет и основачот на модерната руска литература Александар С. Пушкин и музика од Петар Илич Чајковски, во режија на Дејан Пројковски, сценографијата е на Валентин Светозарев, костомографија Марија Пупучевска, кореографија Олга Панго.
Диригент: Иван Еминовиќ
НАСТАПУВААТ:
Ларина: Марика Поповиќ, Татјана: Сандра Митровска, Олга: Николина Јаневска, Филипјевна: Соња Пендовска Мадевска, Ленски: Дарко Нешовски, Евгениј Онегин: Борис Трајанов, Принц (Кнез) Гремин: Евгениј Станимиров (Бугарија), Капетан: Диме Петров, Зарецки: Борко Биџовски, хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на Национална опера и балет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во петок во НОБ:„Лебедово езеро“

Приказната за забранетата љубов во магична атмосфера и моќна, мелодична музика: „Лебедово езеро“, најпознатото балетско …