Пред почетокот на „Аустралиан Опен“: Надал изненаден што е број 1

33.годишниот Шпанец изјави дека е изненаден што е на врвот на машкиот тенис, со оглед на неговата возраст и проблемите со повредите со текот на годините.

Тој има за цел едвај втора титула во неговиот 15. настап во Мелбурн, како и израмнување на рекордот на Роџер Федерер од 20. Грен Слем титули. Тој сега има можност да држи и три од последните Гренд-слем титули по победата на Ролан Гарос и УС Опен минатата година.


„Па, не можам да кажам дека имав среќа да избегнам повреди затоа што немав. Но, нема посебна тајна. Само страст, љубов кон играта и да останеш позитивен во тешките периоди. Точно е дека минав низ многу тешки моменти во текот на кариерата. Но, секогаш бев во состојба да се справам заради вистинската поставеност и на луѓето околу мене. Тешко е да се замисли, и заради мојот стил на игра, дека сум тука пред вас денес како број 1. Дури и за мене е изненадување“, започна Надал на својата прес-конференција.

Шпанецот во првото коло на Австралија опен се соочува со Боливиецот, Уго Делијан, а потенцијални ривали во четвртото коло на турнирот се Карен Хачанов или Ник Киргиос. Австралиецот и Надал никогаш не се сакале, но светскиот бр.1 знае на што е способен контроверзниот судски ривал.

„Секој знае кој е Киргиос. Секој знае колку е талентиран, колку е добар кога сака да го игра својот најдобар тенис, кога е во можност да игра на врвот на своите способности. Неговите шанси се секогаш таму, заврши Надал за шансите на Киргос за титула во Мелбурн.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Фановите загрижени поради состојбата на тенисерот број еден во светот: „Што се случува со окото на Ѓоковиќ?“

Новак во текот на натпреварите не покажал дека има некаков проблем, а можеби станува и …