(ФОТО) НЕКОЈ НЕМА ЗА ЖИВОТ, А НЕКОЈ СИ ИГРА – Милијардер подарил 9. милиони долари: Сакал да провери колку се среќни луѓето!

Јапонскиот моден тајкун Јусаку Маезава преку Твитер на илјадници негови следбеници споделил 9. милиони долари, во обид да ја тестира теоријата дека луѓето се посреќни кога имаат повеќе пари.
Илјадници кои ќе ја ретвитуваат неговата објава на Твитер добивале по девет илјади долари.
Тој објасни дека го започнал овој социјален експеримент за да ги охрабри научниците и економистите да дебатираат за универзалниот приход.

Маезава е познат и по тоа што го најавил шефот на „Тесла“, Илон Маск, дека ќе биде еден од оние што ќе тргнат на мисија на Месечината.


Покрај тоа, Маезава преку Твитер трага по сродна душа на која и понудил „меден месец“ на Месечината, пренесува „Бизнис инсајдер“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 4.000.000 ЛУЃЕ ВО ШОК ГЛЕДАЛЕ ШТО И СЕ ЗАГЛАВИЛО МЕЃУ НОЗЕ: „Зачекорив, слушнав писок и видов нешто ЦРНО!

Една жена се згрозила откако открила жив лилјак кој виси од нејзиното меѓуножје откако го …