ДВАПАТИ СЕ ОБИДУВАЛА ДА СИ ГО ОДЗЕМЕ ЖИВОТОТ! Неда Арнериќ важеше за с*кс симбол на бивша Ју, а ова се детали од нејзиниот живот за кои многумина не знаеле!

Не знам како починала, дали се обидела да си го одземе животот или дали станува збор за природна смрт. Нејзиниот живот беше огромна депресија, таа често ми велеше дека е под лекови, дека оди на психијатар…
Прославената југословенска и српска актерка Неда Арнериќ беше пронајдена мртва во нејзиниот стан на улицата Дабjанска во Врачар.
Неда се сметаше за убавица и секс симбол на домашната кинематографија. Завршила две паралелки во Деветтата белградска гимназија и на 16-годишна возраст се запишала на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во класата на професорот Миленко Маричиќ.
Сепак, таа не ја завршила Академијата затоа што законот им забранувал на студентите од прва и во втора година да снимаат филмови и играат во претстави, а Неда добила бројни понуди што не можела да ги одбие. Нејзините родители инсистирале таа да биде школувана, бидејќи се плашеле дека нема да има од што да живее кога ќе и се намали популарноста. Затоа актерката го загреала столчето и во 1980 година се здобила со диплома по историја на уметност на Филозофскиот факултет во Белград.
Зборувала италијански, француски, англиски и руски јазик и се обидувала да го совлада и германскиот јазик.
Уште од млада возраст, Неда била заинтересирана за разни форми на уметност. Студирала балет со Даница Сетина, која и била учителка и на Локица Стефановиќ. На 10-годишна возраст, таа започнала со часови по глума со починатиот актер и режисер, Бате Миладиновиќ.
Таа била член на Детската драма група на Радио Белград и на 13-годишна возраст го снимила својот прв филм наречен „Сон“ и станала првата детска филмска sвезда во Југославија. Филмот е за девојчиња и млади мажи кои сонувале за подобра иднина, но Втората светска војна ги уништила нивните соништа. Нејзиниот талент за прв пат го видел режисерот Пуриша Ѓорѓевиќ, со кого и понатаму соработувала.
Од 1969. до 1974. година живее и работи во странство и во Југославија, кога снимила 15 филмови. Од 1974. година, живее во Белград, работејќи во Србија и поранешните југословенски републики.
За улогата на Делфина, во филмот „Исправи се Делфина“, во режија на Александар Ѓорѓевиќ, во 1977. година, на филмскиот фестивал во Пула ја добила наградата „Сребрена арена“, како и наградата „Царицата Теодора“ на фестивалот за изведувачки уметности во Ниш.
Во 1980. година, дипломира на Историја на уметност на Филозофскиот факултет во Белград.
Од 1985. до 1999. година ја водела сопствената галерија „Атриум“ во Белград.
Таа ја освои „Златната арена“ на филмскиот фестивал во Пула (1988) за улогата во филмот „Алоа – празник на курва“, во режија на Лордан Зафрановиќ.
Од 1998. година, предава јавни перформанси во Центарот за современи вештини во Белград. Таа беше пратеник во првиот состав на Националното собрание на Република Србија (2000-2004).
Во 2005. година, таа станала Уметнички директор на фондацијата „Ниш Уметност“ во Ниш. Во 2009. година, и е доделена плакета на Југословенска кинотека, а во 2010. и е доделена наградата „Павле Вуисиќ“ која се доделува на актер за животно дело.
Тоа било одлука на жирито составено од претходните добитници на оваа престижна екипа: Мира Ступица, Мира Бањац и Богдан Диклиќ. Неда Арнериќ има снимено над 110. филмови и има одиграно над 40. улоги во театарот

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Методот на Алан Кар со помош на кој милиони луѓе престанале да пушат

„Ако ги следите моите упатства, ќе бидете среќен непушач целиот свој живот“, рекол Ален Кар, …