(ВИДЕО) Нескршливиот Новак и ја донесе втората победа на Србија и ја однесе во финале на АТП купот

Српската репрезентација се пласираше во финалето на АТП Купот во Австралија, откако Новак Ѓоковиќ триумфираше против Данил Медведев со 6:1, 5:7, 6:4 за да на својот тим му го донесе вториот поен. Претходно, Душан Лајовиќ го совлада Карен Хачанов со 7:5, 7:6.

Ривал Србија во премиерното издание на АТП Купот ќе биде победникот од дуелот, којзапочнува од 8.30 часот а се состануваат селекциите на Шпанија и Австралија, а директниот пренс е на Спорт клуб.
Тоа беше 20-та последователна победа на Новак за репрезентацијата.
Вториот играч на светот го одигра совршено првиот сет против Медведев, кој во ниту еден момент не успеа да најде решение за својот ривал.
Ѓоковиќ има брејк топка во секоја од трите сервиси на рускиот играч, ја искористи на четвртиот и шестиот гем, а за само 32 минути го прими првиот сет – 6: 1

Сепак, Медведев, кој благодарение на поените од АТП купот го премина Доминик Тим на четвртото на ранг листата, беше многу посилен ривал во вториот сет и покрај тоа што првиот сет го освои Ѓоковиќ.
Медведев веднаш возврати после одземениот сервис на Новак и победи во четири последователни гемови, 4:1 . Русинот беше многу посвеж од Ноле во тие моменти, но српскиот тенисер, по кој знае кој пат во кариерата, во најтешките моменти, покажа колку е ментално силен.

Ѓоковиќ го одзема сервисот на противникот за 4: 3, потоа дојде двапати до изедначување (4:4 и 5:5), сепак, во 12-от гем тој му дозволи на Медведев по трет пат во овој сет да му го одземе сервисот и да изедначи на 1:1

Во решавачкиот сет, очигледно уморените ривали не се штедеа, а клучен беше брејкот на Ѓоковиќ во четвртиот гем за 3:2 што ги раздвижи српските навивачи во Сиднеј.
Во последниот гем од третиот сет, Новак спаси три брејк топки, единствените што Медведев ги имаше во тој дел од мечот, а по два часа и 47 минути ја искористи втората меч топка и го совлада Русинот по четврти пат во својата кариера, со што ја прекина серијата од два порази.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Луксузните автомобили на Роналдо се селат од Торино

КРИСТИЈАНО РОНАЛДО (36) е близу до напуштање на италијанскиот гигант по три години поминати во …