Природно решение за хипертензија: Сигурен начин да го намалите крвниот притисок без лекови!

Хипертензијата е сè почест проблем…
Претходните години, високиот крвен притисок беше поврзуван со постарата популација, но новите истражувања покажуваат дека сè повеќе млади луѓе на возраст меѓу 16. и 34. години страдаат од оваа болест.
Луѓето со хронично висок притисок се најчесто на некаква форма на терапија, но лекарството не е секогаш единственото решение. Хипертензијата исто така успешно се регулира со природни средства. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го намалите проблемот.

Намалете го количеството на кафе
Кофеинот е одличен за покачување на крвниот притисок, но не е добредојден во случај на хипертензија. За да го задржите крвниот притисок под контрола, треба да го намалите внесувањето на сите пијалоци што го содржат.
Бананата мора да биде на вашето мени

Истражувањата покажуваат дека зголемената количина калиум во исхраната може да го намали ризикот од висок крвен притисок, но и да ја подобри состојбата на оние со хипертензија. Лекарите веруваат дека доколку се зголеми внесот на овој минерал, бројот на возрасни со висок крвен притисок би се намалил за 10 проценти. Калиумот е исто така важен за правилна работа на срцето, функционирањето на цревата и мускулна функција. Препорачаната дневна доза на овој минерал е 4,7 грама, а најмногу ја има во бананите, доматите, портокалите, сливите и сувото грозје

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што е СЕКСОДУС? Овој „ТРЕНД“ го зафати светот и се помалку луѓе водат љубов…

Пандемијата на корона вирусот во голема мера влијаеше на нашите животи, особено на здравствениот сегмент, …