Поучна приказна – До 30. години направила кариера, купила куќа со сопругот и чувала три деца: А потоа следела параноја!

апрашајте се што навистина сакате од животот сè додека не е предоцна!
Саманта Чаварија од Јужен Тексас ја раскажала нејзината животна приказна, бидејќи чувствувала сериозни последици на здравјето што доаѓало од напорна работа без одмор. Таа сакала да ги предупреди луѓето со своето искуство дека големите количини на хормони на стрес-кортизол кои се насобрале со години можат директно да влијаат на промените во мозокот кои предизвикуваат деменција и Алцхајмерова болест.
„Моите родители никогаш не ми одобрија да имам работа после училиште како тинејџер. Тие не сакаа да се посветам на ништо друго освен да се подготвам за колеџ и тие знаеја дека мојата работа ќе ми пречеше во тоа. Татко ми рече: ‘Штом ќе започнеш да заработуваш пари, никогаш повеќе нема да сакаш да запреш’. И тој беше во право. Јас  завршив скоро фатално“, започнала Саманта.

View this post on Instagram


The face painter at #sweetdessertsfest was really creative 💗🌼🦋

A post shared by Samantha Chavarria (@teoami) on


„На 18 години, во мојата прва година на колеџ, најдов работа во популарна продавница за органски намирници. Започнав како работник со скратено работно време, но наскоро станав менаџер. Една година подоцна, решив да се откажам од факултетот и да ја прифатам мојата работа со полно работно време. Се омажив, живеевме со моите родители некое време за да заштедиме пари за наша куќа што е можно поскоро“, продолжила таа.„Иако бев бремена, тоа не значеше да работам помалку. Морав да работам долги часови за да ги исполнувам поставените стандарди. Јас, исто така, ги запоставив советите на лекарите, бев на нозе до крајот на бременоста. Всушност, еден ден пред да се породам, наутро станав на работа и тоа кога водењакот ми пукна“, вели оваа жена.
Таа била само шест недели на породилно отсуство, па продолжила да работи со скратено работно време како порано. Таа била растргнат помеѓу обука на нови вработени и обидот за доење и чување на бебето. Таа почнала да чувствува ментален притисок поради таквото темпо.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

11 знаци дека мажот се откажува од вашата врска

Тажната вистина е дека дури и ако сте подготвени да поминете низ хаос само за …