Едноставен трик како без мака да го отстраните каменецот од тушот

Нема ништо полошо отколку кога сакате да се истуширате, со нетрпение чекате топол и силен млаз на вода, и таа почнува да протекува на сите страни или сте пречекани со слаб млаз како да е паднат притисокот, само затоа што некои дупки во тушот се запушени од каменец. Уште понепријатна е ситуацијата ако очекувате гости кои треба да ја поминат ноќта или да останат неколку дена и кои сигурно ќе сакаат да се истушираат.
Без грижи, постои многу лесно решение кое бара минимум напор. Потребно е да одвоите еден час и неколку работи кои сигурно ги имате во вашиот дом.


Добијте торба за замрзнување или друго (само за да не се пробие) и обично ластиче. Наполнете ја торбата со раствор што содржи иста количина вода и алкохолен оцет. Вметнете ја главата од тушот во ќесата така што ќе се потопи во растворот и користете ластиче за да го врзете за да туш остане внатре и оставите да стои 60. минути и науката да ја заврши работата за вас.
По еден час, извадете ја ќесичката, земете сунѓер и избришете ги истопените наслаги, а потоа пуштете топла вода да го исфрли истопениот каменец до крај.


Проблемот со млазниците во тушот настанува поради тврдата вода која што има високо ниво на растворени цврсти минерали, калциум и магнезиум. Со текот на времето, тие се спојуваат со метал и пластика, предизвикувајќи нивно акумулирање и дупките почнуваат да се затвораат. Игнорирањето на овој феномен може целосно да го затвори тушот. За среќа, сега го имате трикот „во рака“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …