Ова се најголемите причини поради кои луѓето ги мамат своите партнери/ки!

Студијата од 2017. година објавена во „The Journal of Sex Research“ вклучила 495 луѓе кои ја изневерувале личноста со која се во врска а кои одговориле на едноставното прашање: „Зошто го измамивте партнерот/ката?“, пренесува страницата Healthline.
Биле интервјуирани 259. жени, 213. мажи, како и 29. лица кои не го навеле својот пол. Имало осум клучни причини зошто луѓето ги изневерувале партнерите. Секако, овие фактори не го објаснуваат секој случај на мамење, но тие даваат корисна рамка за подобро разбирање зошто луѓето изневеруваат.

Првата причина е лутина или одмазда. Една од главните мисли за измама е: „Тој ме измами, ќе му вратам и тоа така што ќе го измамам“. Можеби откривте дека партнерот ве изневерува, повредени сте и воодушевени и мислите дека измамата е најдобриот начин да го натерате да ја чувствува болката што ви ја предизвикал. Покрај тоа, многумина изневеруваат затоа што се фрустрирани што партнерот не ги разбира нивните потреби, затоа што тие не вложуваат доволно во градењето на квалитетен однос, или затоа што не знаат што друго да прават по голема расправија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто луѓето ги оставаат партнерите кои ги сакаат?

Најтежок дел од секој љубовен однос е раскинувањето, дури ако и сами сте го иницирале …