(ВИДЕО+ФОТО) Брачен пар изградил куќа од кал: Сите им завидуваат на овој мал рај!

Куќата има совршена клима за живот на луѓето и растенијата, а при тоа се затоплува и се лади …
Една мала куќичка во Австралија е нешто посебно! Вселенскиот брод (како што го нарекуваат овој дом) е самостојна зграда која користи комбинација на модерна технологија, супер паметна технологија која користи сончева светлина и мноштво рециклиран материјал од кој е изградена.


Оваа навистина импресивна куќа од 17 метри квадратни ја изградиле Мартин и Зои, како пример за секој што сака да гради користејќи природни материјали.


Оваа куќичка користи соларна енергија, собира дождовница, ја филтрира и ја користи во секојдневна употреба. Куќата има и подземни цевки преку кои е спроведено природно ладење.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …