КОГА Е ПОСТ ВО 2020. ГОДИНА: Датуми за Големиот пост, Петровскиот пост…

Во новата 2020. година влегуваме со пост – Божиќен псот кој почна на 27. ноември а се завршува наз 6. јануари.
ПОСТ – ЈАНУАРИ  2020
Во јануари, постот за крстот на Христос се пости на 18 јануари, потоа во среда на 22. и 29. јануари и во петок 24. и 31. јануари
Првата недела по Божик не се пости – тоа е груба недела.
ПОСТ – ФЕВРУАРИ 2020 година
Во февруари се пости во среда, 5. и 19. февруари, и во петок, 7. и 21. февруари.
Во седмицата по седмицата на митар и фарисеите е разрешено на се, така што во среда 12. и петок 14. февруари нема пост.
Неделата од 24. до 29. февруари е сиропропусна – има риби, сирење и јајца, а месо не се јаде во текот на оваа недела.
ПОСТ – МАРТ И АПРИЛ 2020 година


Во март започнува Велигден – постот. 1 март е сиропропусна недела, а на 2. март почнува Големиот пост што трае до 18 април.
Светата недела (по Велигден) е решена за сите, и се пости во среда, 29 април.
ПОСТ – МАЈ 2020 година
Во мај, постот е секоја среда (6, 13, 20 и 27 мај) и секој петок (1, 8, 15, 22 и 29 мај).
ПОСТ – ЈУНИ И ЈУЛИ 2020 година
Во јуни, постот е среда 3. јуни и петок 5. јуни.
Неделата по Духови е разрешена за се.
Петровскиот пост (апостолски) започнува на 15. јуни и трае до 11. јули.
Во јули, постот е во среда 15, 22 и 29 јули и петок 17, 24 и 31 јули.
ПОСТ – АВГУСТ 2020 година
Во август се пости во среда 5-тти и 12-тти август и петок 7-ми и 28-ми август.


Богородичниот пост започнува на 14. август и трае до 27. август.
ПОСТ – СЕПТЕМВРИ 2020 година
Септември се пости секоја среда и петок. Во петок, 11. септември, паѓа и сечењето на главата на Свети Јован Крстител.
На 27. септември е Воскресение на Светиот Крст – Крстовден,па се пости.
ПОСТ – ОКТОМВРИ 2020 година
Во октомври, постот е секоја среда и петок.


ПОСТ – НОЕМВРИ И ДЕКЕМВРИ 2020 година
Во ноември, постот е секоја среда и петок.
Божиќниот пост започнува на 28. ноември и трае до 6. јануари 2021 година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Во текот на изминатите 24 часа починале 14. лица:Денес се регистрирани 467. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 …