(ВИДЕО+ФОТО) ОВИЕ ЦРКВИ ГИ ИЗГРАДИЛЕ АНГЕЛИ: Само така се објаснува начинот на настанување на зданијата на Лалибела!

Ако верата е мистерија, во христијанскиот свет има неколку места каде што мистеријата е подлабока отколку во Лалибела. Пред 800 години, кралот на Етиопија наредил изградба на нов главен град за христијаните.
На 2.500 метри, на централното плато на Етиопија, стојат 11. цркви, секоја врежана од еден, огромен, камен блок. Во архитектурата нема тули, малтер, бетон, дрво, само скулштура во карпа. Не се знае многу за тоа кој ги изградил или зошто. Но, верниците во Етиопската православна црква велат дека всушност не постои мистерија, црквите на Лалибела биле изградени од ангели.
Северниот планински дел на Етиопија е создаден пред 31. милион години, кога од пукнатини во земјата во Африканскиот рог го преплавила лава. На падините на ридовите сè уште можете да се видат столбови лава замрзнати со текот на времето.


Базалтот го направило железото црвено, а гасовите заробени во внатрешноста, од каменот станале светлост, лесна и пробирлива како воздух. Христијаните се појавиле во Етиопија пред 400 година од новата ера.
Тие откриле дека античкиот камен е благодарен за обработка со длето. Црквите биле изградени околу 1200. година од луѓето наречени Загве.

loading...

За нивниот крал Лалибела се вели дека поминал 2.500 километри до Ерусалим. Според легендата, кога се вратил и Ерусалим го освоиле муслиманите, Лалибела наредил нов дом за христијанството.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …