(ФОТО) Половина од нив сигурно ги имате дома: Откријте 10. најдобри природни лекови против настинка и грип!


6. Коприва

Копривата е полна со витамини и минерали. Ако чувствувате симптоми на настинка, пијте чај од коприва што ќе го забрза процесот на заздравување.

7. Масло од еукалиптус

Подгответе топла купка  и капнете 6-10 капки есенцијално масло од еукалиптус. Топлата пареа, во комбинација со ова масло, ја смирува кашлицата и ги олеснува дишните патишта.

8. Женшен

Оваа билка може да го скрати времетраењето на настинката и да ги ублажи нејзините симптоми, но важно е да се конзумира во рок од 72. часа од првите симптоми.

9. Ехинацеа

Ехинацеата го забрзува процесот на заздравување на обичната настинка и го зајакнува имунолошкиот систем. Веднаш штом ќе почувствувате гребење во грлото или забележите течење на носот, земете капки ехинацеа или направете чај од оваа лековита билка.

10. Ферментирана храна

Туршија, кисела зелка или кисели краставички се идеални за борба против вирусот. Ферментираната храна ги снабдува цревата со добри бактерии, што на крајот резултира со зајакнување на имунитетот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …