(ФОТО) Половина од нив сигурно ги имате дома: Откријте 10. најдобри природни лекови против настинка и грип!

Сезона е на грип и настинки, па многумина се прашуваат што да прават кога ќе се појави болеста. Кивањето, кашлањето, отежнатото дишење и останувањето без здив се непријатни, но исто така типични симптоми на настинка, кои траат неколку дена и не се премногу опасни.
Може да побарате решение во вашиот дом затоа што со овие билки и третмани успешно ќе ги решите симптомите на настинка.
1. Лук

Лукот е добро познат природен антибиотик кој е активно вклучен во борбата против бактериите и вирусите! Ако сакате да ја излечите обичната настинка со лук, доволно е да каснете еден чен и да го исмукате целиот сок од него. Ако не можете да го издржите вкусот на лукот, испасирајте го, измешајте со лажица мед и проголтајте го.

2. Јаболков оцет

Измешајте јаболков оцет во сооднос 1:2 со вода и гргорете ја смесата 10 секунди, а потоа исплукнете ја. Наместо гргорење, можете и да ја пиете. Мешавината од оцет и вода ќе ја ублажи болката во грлото и ќе ја смири кашлицата.

3. Ѓумбир

Исечете го ѓумбирот на прстени и вметнете ги во свежо подготвената лимонада. Овој пијалок е идеален лек за гадење, треска, воспалување на синусите и главоболка.

4. Цимет

Циметот има антивирусни и антибиотички својства, затоа измешајте лажичка цимет со мед и смукајте. Ова ќе ја смири кашлицата, ќе ја ублажи треската и ќе го отпушти носот.

5. Оригано

Ориганото е идеално за ублажување на најлошата кашлица затоа што има антибактериски својства. Инаку, ова растение најдобро делува против бактериите, но може да ги ублажи и симптомите на вирусна настинка.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Генијално! Три правила на ФЕНГ ШУИ за подобар СЕКС

Кинеската филозофија за просторно планирање не запира со изненадувања … Атмосферата во спалната соба директно …