(ВИДЕО) Богата и свечена посна погача: Идеална за деновите на пост и слави!

Иако сигурно имате доста посни рецепти кои со години ги користите за деновите на пост или доколку славите посна слава, сигурно ќе ви се допадне и овој што ви го предлагаме…
Состојки: 500 мл млака вода,750 – 800 г брашно, 30 г свеж квасец, 1 лажичка шеќер, 1 лажица посен маргарин, малку сол, сусам и крупна сол.
Подготовка:во малку млака вода истопете го квасецот, додајте шеќер, остатокот вода и брашно па замесете средно тврдо тесто. Оставете да стасува. Тестото расукајте го во правоаголник и намачкајте со малку посен маргарин.
Завиткајте во ролат. Исечете помал дел и ставете го во средина на округла тава која сте ја намачкале со масло и ставиле хартија за печење.
Остатокот тесто ставете го околу средината на кругот и покријте да стасува. Со помош на остар нож сечете триаголници (како во видеото). Намачкајте со масло и наросете со сусам. Печете во рерна загреана на 200 степени 40 – 45. минути.
Врелата погача намачкајте ја со малку псоен маргарин да омекне.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепт) Рицинусовото масло и сода бикарбона: Лекуваат катаракта, отстрануваат папиломи и брадавици, ја подмладуваат кожата!

Постојат дури 18. здравствени потешкотии кои рицинусовото масло и сода бикарбоната успешно ги решаваат… Алергиски …