(ВИДЕО) КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ – ВАКА ИЗГЛЕДА ЖИВОТОТ ВО СЕЛО ШТО ТОНЕ: Нема брег, но има луѓе кои одбиваат да си заминат!

Ситио Парихијан е мало рибарско село на Филипините,30. километри северно од Манила.
Порано имало околу 100. семејства, а селото имало црква и училиште со повеќе од 100. ученици.
Денес, и’ црквата и училиштето се поплавени, опкружени со импровизирани дрвени куќи кои на штици ѕиркаатод водата. Изгледаат како тие потпорници да ги одржуваат во живот.


Ситио Паријахан тоне и виновни се климатските промени.
Местенцето тоне околу 5 сантиметри годишно поради зголемувањето на нивото на морето.
Иако скоро сите објекти се под вода, има локални жители кои не планираат да го напуштат родниот град.
Така, локалното население може да се види како се шета низ водата на колена, честопати движејќи се со чамец.

Целото село наскоро би можело наскоро потполно да биде избришано со зголемувањето на нивото на морето, како и бесните тајфуни. Целиот крајбрежје е променето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …