Чудесен подарок на природата – Како лек се користи повеќе од 2.000 години: Цвеклото како од шега „ги брка“ овие 7. здравствени проблеми!

Оваа лековита билка е вистинска ризница на витамини и може да го препороди организмот.
Цвеклото е народен природен антианемик, антибактерик, антикарцином, антипиретик, антиоксидант, антисклеротик, детоксикант, диуретик, реминерализант.
Богато е со витамини и минерали, содржи висок процент на железо, а особено е богато со белковини, масти и јагленихидрати.

Го намалува крвниот притисок
Цвеклото е богато си нитрити кои во телото се претвораат во јаглерод диоксид што ги опушта и шири крвните садови, а ова ја подобрува циркулацијата и го намалува притисокот.
Според една студија само чаша сок од цвекло дневно успешно го намалува крвниот притисок.

Го намалува ризикот од болести на срцето
Содржи многу алкалоиди на бетаин и фолати од витаминот Б кои здружени го намалуваат холестеролот во крвта. Поради тоа може да бие одлична превенција кај болестите на срцето и крвните садови.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …