(ФОТО) ТАГА – НЕ ЗНАЕЛА ДЕКА ДЕЧКОТО И Е ПЕДОФИЛ: Открила слики од деца во неговиот телефон и пред смрт му испратила морбидна порака!

Во јавност се појавиле СМС-пораките кои ги разменувале една девојка и нејзиното момче педофил, откако во неговиот телефон пронашла фотографии од злоставувани деца, пред да се самоубие. Лидија Робертс (21) се чувствувала „згрозено“ откако во другиот телефон на дечкото Адам Велс (27), пронашла „болни“ фотографии.

Двојката започналада се расправа за тоа преку пораки, по што Велс се вратил во заедничкиот стан каде продолжиле со расправиите. Потоа излегол во град со друштво и кога се вратил дома околу 3:30 часот по полноќ, ја нашол Лидија, мртва, во станот. Таа претходно го пријавила во полиција.
Велс, инаку бизнисмен, се појави на суд и му било наредено да се више во регистарот на сексуални престапници за пет години, поради непристојните слики. Судскиот процес открил дека Робертс претходно имала самоубиствени обиди а дека и биле препишани лекови за депресија.
Жртвата и Велс биле во врска две години пред трагичниот настан во јуни 2017 година.
Велс се појавил на суд во јули 2018. година,а е обвинет за поседување 31. непристојна фотографија на деца. Тој бил осуден на една година општествено корисна работа во заедницата,а наскоро го променил презимето во Скот а го променил и работниото место.

Мајката на жртвата изјави на судењето дека Лидија се чувствувала повредена и одвратно кога ги нашла фотографиите.
„Имам впечаток дека тој ја натера да го направи она што го направи. Како семејство, ние сме уништени од загубата на нашата убава ќерка и никогаш нема да му простиме“, рекла мајката Мишел.
Лидија му напишала на момчето педофил неколку пораки: „Толку е погрешно, на толку многу нивоа. Погледни ја таа фотографија и кажи ми дека е легално. Имаш проблем Адам, готово е меѓу нас. Како можеш да ми кажеш дека ова не е педофилија? Не можам да бидам со некој кој сака деца. Мораш да разбереш дека не е правилно да се погледнат вакви фотографии од девојчиња. Гледаш дека таа има едвај 10. години “.
Иако тие постојано се обидуваа да разговараат со Адам затоа што тој последен ја видел нивната ќерка жива, родителите на Лидија не успеале во тоа. Тој ги одбил сите нивни барања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 …