(ФОТО) ЖЕНА КОЈА ПОБЕДИЛА КАРЦИНОМ ОТКРИВА: Што ќе се промени кога искрено ќе се засакаме себе?

Во својата книга „Повторно родена“, Анита Моорјани детално објаснува што значи да се живее автентично и без страв. Нејзината порака е дека е неопходно да се сакаме силно, со сето срце…
Многу луѓе мислат дека оние кои се сакаат себеси се себични и не сакаат да работат за другите. Всушност, тоа е обратно!
„Оние кои не се сакаат себеси сакаат на другите да им бидат потребни“, вели Анита Моорјани и објаснува која е вистинската љубов кон себе.


„Кога сме подготвени прво да се сакаме себе, добиваме многу енергија да правиме за другите! Луѓето честопати не го разбираат овој факт. Кога себе навистина се сакаме, обично сме среќни да се грижиме за болно дете, сопружник или баба и дедо.
Многу луѓе мислат дека оние кои се сакаат себеси се себични и не сакаат да работат за другите. Всушност, тоа е обратно! Оние што не се сакаат себеси, мразат да прават добро за другите. Таквите луѓе, кога прават нешто за другите, го прават тоа затоа што сакаат да бидат сакани, не затоа што сакаат да го сторат тоа! И’ бидејќи нивните постапки не потекнуваат од срцето и не се сакаат себеси, тие почнуваат да ја навредуваат личноста за која се грижат.
Но, ако навистина се грижите за себе и се грижите самите за себе, ќе бидете среќни да помогнете на некој друг кога ќе им треба помош. Во тој случај, лесно е да откриете кога е време да дозволите лицето за кое се грижите и да му дозволите да „одлета“.
Тогаш можете да се вратите да се грижите за себе. Алионите кои не се сакаат себеси, всушност сакаат да им бидат потребни на другите! И тоа е причината зошто понекогаш тие ја поддржуваат зависноста на другите од себе и не им дозволуваат да одлетаат!“, вели Анита Моорјани во едно интервју.


“Ги задоволував луѓето, ги ставав на прво место и се плашев да бидам автентична. Се обидував да бидам некој што не бев и да се исцрпувам себеси работејќи за други. И секогаш мислев дека е себично да ги следам сопствените потреби затоа што имав впечаток дека туѓото е поголемо и поважно.Сепак, кога сум јас остварена, тогаш сум поздрава и посреќна, повеќе давам и помалку ми треба. Исто така е јасно дека ако постојано се обидуваме да бидеме некој што не сме, ја лишуваме планетата од нас самите“.
Со овие зборови, Анита Моорјани ја започнува трогателната исповед за чудесното исцелување што и донесе длабоко знаење и го сменило ставот кон животот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …