ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – БОЛЕСТИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРЕПОЗНААТ И’ ПО МИРИСОТ: Луѓето со дијабетес мирисаат на АЦЕТОН, оние со болен црн дроб на СИРОВА РИБА!

Мирисот на телото и здивот можат да бидат знак на болест, тврдат научниците на две одделни студии на шведскиот институт Каролинска и американскиот центар за сетила, Монел. Здивот на луѓето со дијабетес мириса на ацетон, додека на оние со заболување на црниот дроб мириса на сирова риба.
Повеќето луѓе не можат да ги намирисаат, но можат да ја препознаат прекумерната работа на имунитетот. Научниците веруваат дека мирисите на болеста во иднина ќе ги препознаат т.н. електронски носеви, а пример за еден е тестот за здив, кој веќе помага во откривање на карцином на дојка.
Телото испушта различни мириси секој ден, но болеста ги менува, така што канцерогените клетки ослободуваат различни хемикалии. Ова исто така резултира во промена на мирисот.

„Со години луѓето говорат дека чувствуваат лош мириса во близина на заболените од карцином. Една пациентка која страдаше од рак на белите дробови, самата го намирисала ракот на простата кај нејзиниот сопруг. Таа признала дека мириса на распаѓање“, вели д-р Џорџ Прети од Центарот за сетила во Монел.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Бонбониера колач“: Врвен десерт а се подготвува без мака!

Ова е врвен десерт а се подготвува без мака – без варење и печење! Состојки: …