(ВИДЕО) СТРАШНО – АВЕТИНСКИ ГРАД ОД КОЈ ЌЕ СЕ НАЕЖИТЕ: Тука живееле 5.000 луѓе, денес ги има само 35 – Сите избегале а еве и зошто!

Имало многу идеи градот да се претвори во одморалиште што ќе биде како „временска капсула“, како да влегувавте во советските седумдесетти. Но, за тоа се потребни пари, нешто што Абхазија како непризнаена република го нема, а инвеститорите не стојат во ред да ги трошат своите пари овде.

Постарите Абхазијци не можат да ја преболат пропастата на двата града, ниту да ги заборават ужасите на војната, опсадата и бомбардирањето.
„Едно време во Советскиот Сојуз,за рударите во овие краеви се зборуваше како за најдобри во нивниот бизнис, а градовите имаа осветлени авении како Париз“, изјавил еден постар граѓанин за БиБиСи.

Акармара сега, пишува piše In Russia изгледа како некоја позадина за американски пост-апокалиптичен филм. На патот, се напуштени костури на напуштени автомобили, се слуша само пеењето на птиците, а дрвјата растат не само околу зградите, туку и внатре во нив. Нивните корени направиле многу згради да се искриват и да се едвај видливи. Додека со дрон го снимале градот зеленилото толку многу го презело што што повеќе не можете да го видите, иако неговата драматична убавина привлекува сè повеќе посетители кои мораатсо себе да носат вода и сендвичи затоа што нема каде да ги купат.

Екран.мк/Express.hr
Фото: Printscreen Youtube Ninurta

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ЗА 3. НЕДЕЛИ СЕ ЗДЕБЕЛИЛ 20 КИЛОГРАМИ: Познатиот глумец Марк Волберг непрепознатлив за новата улога!

Марк Волберг порано бил и модел за Калвин Клајн, но и некој што се придржува …