(ВИДЕО) СТРАШНО – АВЕТИНСКИ ГРАД ОД КОЈ ЌЕ СЕ НАЕЖИТЕ: Тука живееле 5.000 луѓе, денес ги има само 35 – Сите избегале а еве и зошто!

Во перспективниот рударски град Акармара, кон крајот на 1970-тите живееле најмалку 5.000 луѓе, а денес има само 35., така што овој град со право се нарекува „град на духови“.

Туристите кои сакаат бизарни локации доаѓаат во градот. Во целиот регион, живееле околу 40.000 луѓе, а Акармара бил град на блиската метропола Ткварчели, пренесува порталот „Past Remnants.“.
Населението го напуштило градот заради неисплатливоста на индустријата за јаглен, падот на СССР, како и опсадата на Ткваркели од грузиските сили во раните 90-ти, за време на абхазиската војна. Опсадата исто така значело дека Акармара е „отсечена“ од остатокот на светот затоа што има само една патека што води директно во Ткварцела.

Дури 413 дена градот бил оставен сам на себе, а храна донесувале Руси и сепаратистите со хеликоптери. За разлика од Ткварцела, Акармара била изградена во ридовите и на ридовите што биле срамнети со земја биле изградени големи станбени згради.
Денес, во големи згради наместо сто, можеби живее едно семејство. Фасадите паднале и ги соголиле металните скелети на зградите, а бетонот е еродиран или исчезнат. Оние што остануваат таму ги симнуваат „парчињата“ згради за да препродаваат материјали или да ги подобрат своите домови. Има неколку луѓе кои преостанатите летни денови ги поминуваат водејќи ги туристите наоколу и организираат забави на еден рид над еден напуштениот град. Како посетител, исто така можете да отидете во напуштениот рудник.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ЗАПОЧНУВА AKЦИЈА ЗА СОБИРАЊЕ КАБАСТ ОТПАД ВО СИТЕ СКОПСКИ ОПШТИНИ

Во периодот од 18 до 22 мај 2021 година,  ЈП Комунална хигиена–Скопје ќе спроведе акција за собирање …