(ВИДЕО+ФОТО) СУРОВ ЖИВОТ – ТАКА ГО ИЗДРЖУВА СЕМЕЈСТВОТО: МОМЧЕ СЕКОЈ ДЕН НУРКА ВО ЛЕГЛО НА ЗАРАЗИ – од реката вади пластика, а плови на врата од фрижидер!

Бидејќи Кина од минатата година не го рециклира пластичниот и електронски отпад од САД и Европа, отфрлената пластика ги загушува Филипините, Индонезија, Виетнам и Малезија.
Ситуацијата на Филипините е хаотична. Ѓубрето е насекаде, го загрозува здравјето на луѓето секој ден, а сиромаштијата ги тера многумина на драстични мерки.
Раниел Мирадор е 13-годишно момче кое се откажало од училиште за да може да го издржува семејството. За жал, тој дури и нема шанси да работи, па затоа е принуден да кружи низ загадените води за да собира пластичен отпад, а потоа да го продава за рециклирање.

Раниел секој ден нурка во валкана вода. Естеро де Витас е една од најзагадените реки во главниот град на Филипините, Манила, а најголемиот дел од нејзиниот отпад се пакувања за еднократна употреба што ја уништува околината. Многу локални деца тука нуркаат со надеж дека ќе најдат пластика за рециклирање.
„Моето име е Раниел Мирадор. Имам 13 години. Кога ќе се разбудам, се мијам и пијам кафе. После тоа, собирам ѓубре “, вели тој.

Тој користи стара врата од фрижидер како сплав за пребарување на реката. Папучите му се весла, а тој започнал да го работи тоа уште на осум години.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПРЕВОСПИТУВАЊЕ – Синот го украл автомобилот на родителите: А кога ќе видите како го казниле – добро ќе размислите за нивната одлука!

Семејството  во Феникс дошло на многу практична и јака идеја како да го казни 14-годишниот …