Вечерва во Филхармонија: Концерт „Кина се сретнува со Западот“

Светски познатиот хор на Националната кинеска опера вечерва во Националната филхармонија ќе одржи гала-концерт насловен „Кина се сретнува со Западот“ (20 часот).
Хорот ќе настапи во придружба на пијанистката од Швајцарија, Џао Мелодие, под диригентската палка на Џао Јуан и Џоу Хаоју.
Гала-концертот е во организација на Амбасадата на Народна Република Кина и Координативниот центар за културна соработка меѓу Народна Република Кина и земјите од Централна и Источна Европа, по повод Четвртиот министерски форум за културна соработка на НР Кина со земјите од ЦИЕ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОЧИТ КОН КРАЛЕ МАРКО – МУРАЛ ВО ВЕЛЕС

Во склоп на годинешната програма на Министерството за култура на Р.С. Македонија-дел за визуелни уметности, …