(Рецепт) Многу здраво – НАПИТОК ОД ДВЕ СОСТОЈКИ ТОПИ САЛО И СПРЕЧУВА ДЕБЕЛЕЕЊЕ: Пијте го секој ден и нема да имате мака!

Се’ што ви е потребно оваа зима!
Исцелувачката мешавина од маслиново масло и лимон е совршена комбинација која помага при различни здравствени состојби и заболувања, ќе го исчисти вашето тело од сите токсини и штетни материи и ќе ве наполни со енергија.
Сè што ви треба е:
една лажица маслиново масло и
една лажица сок од лимон.
Подготовка и употреба:
Добро измешајте ги маслиновото масло и сокот од лимон и пијте наутро на празен стомак. Лимонот и маслото треба да бидат на собна температура.


Маслиновото масло ги содржи витамините А, Д, К и Е кои ви помагаат во борбата против слободните радикалите, спречувајќи го предвремено стареење. Исто така, содржи есенцијални масни киселини кои помагаат при лошиот холестерол. Лимонот, од друга страна, е многу богат со витамини Ц и Б, антиоксиданти, протеини, калиум, јаглени хидрати и фосфор. Го олеснува варењето на храната и го забрзува разлагањето на маснотиите.
Оваа моќна мешавина го чисти организмот, го стимулира метаболизмот и го забрзува излачувањето на токсините. Во исто време, ве штити од дејството на слободните радикали.


Маслиновото масло е богато со есенцијални масни киселини, кои се важни, бидејќи тие ја стимулираат циркулацијата на крвта и во исто време го елиминираат вишокот на лош холестерол. Кога се комбинира со лимон, има антиинфламаторно дејство и му обезбедува на организмот важни витамини.
Маслиновото масло и лимонот заедно го подобруваат варењето, ги одржуваат здравите срцеви и крвни садови, ја подобруваат циркулацијата и ги смируваат воспалителните процеси. Тие исто така влијаат на функцијата на црниот дроб и го поттикнуваат разлагањето на камења во жолчката.


Мешавина од маслиново масло и сок од лимон е одлична за согорување на вишокот маснотии во телото. Поточно, масните киселини содржани во смесата помагаат да се разложи вашето масно ткиво акумулирано пред се во абдоменот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Бонбониера колач“: Врвен десерт а се подготвува без мака!

Ова е врвен десерт а се подготвува без мака – без варење и печење! Состојки: …