(ФОТО) Лавертеко и мост за скокање

Лавертеко се наоѓа во кантонот Тицино во Швајцарија, во долината на Верцаско, а првпат е спомнат во 1327. година под називот Лавертезе. Во долината на Верташка населението со векови живееле во селото Лавертеко а зимите ги минувале во пониските делови на долината.
Во селото се наоѓа парохиската црква „Madona delj Anđeli“ е изградена во 18. век, откако Лавертеко станало независно.


Она што најмногу придонесе за наоѓање на ова место од 60. километри квадратни на списокот за светско наследство на УНЕСКО е камениот мост од 17 век. Мостот има два свода, потпирајќи се на карпа која се карпа во реката Верцаско, која се карактеризира со кристално чиста вода. Во Лавертеко, исто така, можете да слушнете дека мостот се нарекува „ponte dei salti“ или скокачки мост.

View this post on Instagram

F O T O D E L G I O R N O AUTORE | @larazwickyfotografie.ch LUOGO | #lavertezzo LOCAL MANAGERS | @kashmirstee @massimo_spigaglia FOTO SELEZIONATA DA | @massimo_spigaglia TAG | #ig_cantonticino #ig_ticino MEMBERS | @igworldclub_officialaccount @igworldclub_thematic @ig_swiss C A N T O N I | @ig_geneva @ig_bern @ig_graubuenden @ig_zurich @ig_cantonticino @ig_wallis @ig_luzern @ig_uri @ig_vaud R I C H I E S T A C A N T O N E | Se vuoi entrare a far parte della comunità svizzera e aprire un account del tuo cantone o città della Svizzera, invia la richiesta direttamente a @ig_swiss . C A N T O N R E Q U I R E D | if you want to join the Swiss community and open an account of your canton or city of Switzerland, please send the request to @ig_swiss in direct. HUB | @igworldclub TEAM | @ig_swiss COMMUNITY | @ig_cantonticino 🌍IGWORLDCLUB INSTAGRAMERS COMMUNITY🌎 #IGD_101619 #ig_cantonticino #cantonticino #ticino #svizzeraitaliana #svizzera #suisse #swiss #switzerland #ig_swiss #ig_switzerland #ticinomoments #luganomycity #visitBellinzonese_Altoticino #myasconalocarno #inLOVEwithSWITZERLAND #epic_captures #earthpics #insta_international #worldtraveller #bestvacation #igworldclub

A post shared by IG ⊕ CANTON TICINO ® (@ig_cantonticino) on

Селото има најголем економски профит од сточарството и земјоделството. Гранитот од каменоломот Лавертек некогаш бил експлоатиран, а економијата ја зајакнале и оние што емигрирале во Италија, најчесто во Палермо.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДОКАЖАНО СО СТУДИИ – Најголемиот непријател на врските и браковите со кој се соочуваат многу луѓе

Меѓу првите 5. причини за раскинување, психолозите вклучиле и недостаток на време за уживање во …