(ФОТО+18) МИСТЕРИЈА – ШОКАНТНО ОТКРИИТЕ ОД БЕЛИ ЧЕРЕПИ ВО ЕКВАДОР: Децата погребувани со шлемови од черепи од други деца поради кои ќе се наежите!

На една локација во Еквадор, археолозите откриле нешто многу необично – гробови на новороденчиња закопани со необични „шлемови“ на главата, направени од черепи на другите деца.
Античкиот ритуален комплекс Саланго на централниот брег на Еквадор од 2014. до 2016. година било место на ископ. Двегодишното ископување резултирало со откритие на 11. лица, како и школки, артефакти и камени фигурини, со кои беа погребани и искористени за да им оддадат почит на нивните предци.
Истражувачкиот тим го сочинувале Сара Јенгист и Абигаеил Бител од Универзитетот во Северна Каролина и колегите од Еквадор, Рикардо Лунис и Хуан Хозе Иртис Ајлу од универзитетот „Текника се Манаби“.

Локацијата датира од околу 100 години п.н.е. и се верува дека биле користени од членовите на културата Гуанала како гробишта. Иако наодите во Саланг се зачудувачки, експертите се заинтригирани со пронаоѓање на нетипичен ритуал за погреб кој вклучува поставување на шлемови на главата на децата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Неготинчани појаки од короната: Одржан традиционалниот Џез фестивал „Jazz 1440“ – Неготино 2020

Синоќа во Неготино, под покровителство на центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ се одржа традиционалниот џез …