(ФОТО) Валканиот, искинат џемпер на Кобејн е продаден за 334.000 долари: Ова се 10. најпознати кардигани на сите времиња! Еден открил премногу!

Кардиган (сardigan) е англиски збор и е еден вид џемпер со копчиња за разлика од џемперот што се влече над главата.
Многу познати личности ја обожаваат оваа облека, а најпознатиот е секако валканиот, со флеки, искинат зелен кардиган на Курт Кобејн во кој се појави на шоуто на МТВ Unplugged во 1994. година. Тој беше продадена на аукција во Њујорк за неверојатни 334,000 американски долари.

Принцот Џорџ од Кембриџ носеше кралско сино кардиган во 2015. година што беше толку популарен што овие фотографии го обиколија светот со молскавична брзина.

Во една од последните сцени на „Брилијантин“, Џон Траволта  кожна јакна ја замени со бел кардиган.

Мерилин Монро на плажата Санта Моника носела џемпер вреден речиси како оној на Курт Кобејн. Тој во моментов е на аукција со 50.000 долари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗДРАВИ И КОРИСНИ – Во ова се незаменливи: Три здравствени проблеми кои семките од тиква ги лекуваат како од шега!

Покрај тоа што се полни со хранливи материи, семките од тиква содржат и многу лековити …