(ВИДЕО) ШОКАНТНО – МИСТЕРИЈАТА НА БЕРМУДСКИОТ ТРИАГОЛНИК РЕШЕНА ВО ЈАПОНИЈА: Долго се верувало дека станува збор за легенда, а потоа е пронајден ДОКАЗ!

Бермудскиот триаголник, познат и како Ѓаволски триаголник, е слабо дефиниран регион во Северноатлантскиот океан, каде исчезнала серија авиони и бродови. Во близина на овој таканаречен триаголник е една од најбараните превозни рути во светот, честопати користена од бродовите за пристаништа во Америка, Европа и Карибите.

Исчезнувањата им се припишувани на пиратите, паранормалните појави или дури и џиновскиот октопод – легенда што морнарите ја пренесуваат стотици години.
Сепак, можеби тоа не било премногу погрешно. Во 2005. година, морските биолози Куними Кубодера и Киоичи Мори снимиле џиновска лигња во тие води, која агресивно ги напаѓача мамките.
„Во октомври 2005 година, јапонските научници откриле зачудувачко откритие на брегот на Токио во близина на островот Бонин. Џиновска лигња долга околу 9 метри. Истражувачи од Јапонскиот национален музеј на науки го идентификувале суштеството како Архоотитис – редок вид што го напаѓа мамката со екстремна сила и насилство“.

Истражувачот на Бермуди, Роб Симон, верува дека откритието докажува дека нешто слично можело да се крие во водите на Бермуди. Тој во 2007. година рекол: „Легендата на џиновската лигњи не е легенда – тие постојат – некои од нив се долги над 150. метри, ако можете да замислите. Не знаеме што се наоѓа во длабочините на океанот, ова би можело да биде џиновско суштество особено за овој дел од океанот. Можеби неговите извори на храна се таму, не знаеме, но тоа може да го објасни мистериозното исчезнување на некои бродови “.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПОЛОВИНА ГОДИНА КОРОНА ВИРУС: Продолжува да се шири по светот и да однесува жртви, а на овие ПРАШАЊА и понатаму нема одговор!

Поминаа точно шест месеци откако Кина ги пријави првите случаи на коронавирус до Светската здравствена …