(ВИДЕО) Каде и да се само Македонци можат вака да ја исполнат „Македонско девојче“

„Синтезис“ во рамките на турнејата по Австралија имаше средба и со членовите на МКУД „Илинден“ во Сиднеј.
Освен „мастер клас по зурла, кавал, тапани, гајда, тамбура и тарабука, невозможно е на ваква средба на Македонци да не се испее култната „Македонско девојче“.
„Синтезис“ со „Илинден“ ја изведоа „Македонско девојче“ и при тоа потсетија на песната без која не може да мине ниту една средба на Македонци.

SYNTHESIS and Macedonian Children of ILINDEN

Makedonsko devojce-Synthesis and the Macedonian Children performing atKUD ILINDEN SydneyМаестрално -Синтезис и македонски дечиња во Сиднеј,

Gepostet von Shilo Magazine Шило Магазин am Mittwoch, 20. November 2019

Мастер класот пак беше одржан со цел на младите македонски генерации во Австралија да им се долови вистинскиот звук од татковината, можеби и по некоја заборавена песна која нашите баби и дедовци ја пееле но со текот на годините е малку заборавена. Но, како што велат од Feel Balkan, организаторите на турнејата на „Синтезис“, важно е зачувувањето на традицијата и традиционалната музика и’ за генерациите кои доаѓаат.

🥁🎼🎶 Masterclass on Gajda, Zurla, Tapan, Tambura and Tarabuka with the amazing SYNTHESIS. Passing the knowledge of art on the traditional instruments to the younger generation and talk on the research done over the last 25 years on old and forgotten songs that have been sung by our grand grand grand mothers and fathers, the importance of preserving and nurturing the traditional music and promoting it to the World.Amazing class it was! 🎸🥁🎼❤❤Thnaks Synthesis and MKUD Ilinden for the great night ❤❤For tickets on their Down Under Tour, please visit FeelBalkan.com ❤🎫Almost sold out both in Sydney and Melbourne – hurry up!🎫🎼

Gepostet von Feel Balkan am Mittwoch, 20. November 2019

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Пејачот на позната група проодел после 30 години!

Џеф Бесер бил ранет во вооружен грабеж, по што останал парализиран. Џеф Бесер, пејач и …