(ФОТО) ИНСПИРАЦИЈА ЗА ДРУГИТЕ ДЕЦА: Девојче за секоја хемотерапија се облекува како една од принцезите на Дизни

Многумина облекувањето го земаат здраво за готово, но за некои, изборот на одредена облека може да направи да се чувствуваат подобро. Одличен пример за ова е Лили Дуранте.
Петгодишно девојче боледува од глиома на оптичкиот пат, бавен растечки тумор на мозокот кој влијае на оптичките нерви, пренесува BoredPanda.
Пред околу една година, Лили се разбудила и повеќе не гледала како порано. Неа и бил дијагностициран страбизам, попознат како разрокост, аномалија на положбата на очите, при што и двете очи не биле насочени кон истата точка. Едното око гледа директно, додека другото око бега.
Потоа, лекарите откриле дека тој има глиом на оптичкиот пат, кој доколку не се лекува, може да доведе до губење на видот, а тие на девојчето и препишале хемотерапија.
Малечката Лили го издржува сето тоа како вистинска хероина и за секој хемотерапија се облекува како принцеза на Дизни. Така, веќе беа Бела, Ариел и Пепелашка, а вработените во болницата почнале да ја нарекуваат „Ваше височество“.
Со оглед на та дека на 18. ноември се одбележа Денот на националната принцеза, мајката на Лила, Кортни Дуранте, на Фејсбук објавила фотографии од нејзиното одење на хемотерапија.


Многумина биле воодушевени од нејзината храброст и и го честитале Денот на принцезите. Лили станала вистинска инспирација бидејќи сјае со позитивност и среќа кога и да е облечена во фустан на принцеза и покрај сериозноста на ситуацијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …