Еден месец пред срцев удар телото ќе ви ги испрати овие знаци!

Срцевиот удар е една од многуте болести опасни по живот, а главната причина е фактот дека луѓето не ги препознаваат симптомите.
Поточно, се проценува дека до 2030. година 23. милиони луѓе ќе умрат од срцеви заболувања и на крвните садови.
Постојат неколку знаци кои вашето тело ќе ви ги испрати еден месец пред да добиете срцев удар, пренесува BrightSide.
1. Умор
Невообичаен замор е еден од главните симптоми што укажува на претстојниот срцев удар.
Физичката или менталната активност не е причина за замор и тие се зголемуваат до крајот на денот.
Овој симптом е прилично очигледен и нема да помине незабележано, бидејќи понекогаш ќе се чувствувате исцрпени при вршење едноставни задачи како што се туширање или лежење на креветот.
Жените го пријавуваат овој вид на симптом почесто од мажите.

2. Болки во стомакот
Болки во стомакот, мачнина во желудникот и чувство на отекување се некои од најчестите симптоми кои се јавуваат подеднакво кај мажите и кај жените.
Болките вос томакот се олеснуваат, а потоа се враќаат непосредно пред срцевиот удар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Неготинчани појаки од короната: Одржан традиционалниот Џез фестивал „Jazz 1440“ – Неготино 2020

Синоќа во Неготино, под покровителство на центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ се одржа традиционалниот џез …