(ВИДЕО+ФОТО) Хирург објавил снимка од бели дробови после 30. години пушење!

Д-р Чен на социјалните мрежи објавил видео со мандаринскиот збор „јејејан“, во превод: „Престанете да пушите“.
Мажот починал од откажување на белите дробови. Видеото, снимено за време на операцијата, го погледнале повеќе од 25. милиони луѓе на социјалните медиуми, коментирајќи дека тоа е најдобрата кампања против пушењето што ја виделе досега, пренесува Daily Mail..
„Мажот пушел повеќе од 30 години! Прогласија мозочна смрт и набргу потоа му беа донирани белите дробови. Првичните тестови за заситеност на кислород беа добри, но кога ги експлантиравме органите, сфативме дека не можеме да ги користиме“, истакнува хирурзот за трансплантација др. Чен појаснувајќи какви се тоа стандарди кога станува збор за белите дробови.

Проф. Питер Опеншхоу од Националниот институт за срце и бели дробови вели дека овој пациент веројатно страдал од белодробен емфизем. Тоа е болест која доведува до воспаление на органите. Воздушните простори во белите дробови се зголемуваат и дишењето станува тешко. Пациентите со оваа болест често се задишани и кашлаат, а се заради цигарите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

За изминатите 24. часа се регистрирани 141. нови случаи на ковид 19: Оздравени се 161 пациент – починатo e 1. лицe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани …