(ФОТО) Тајна просторија: Собата зад најпознатиот американски споменик открива – НЕПРАВДА!

Просторијата почнала да го добива обликот во 1938 година. После неколку експлозии со динамит, била поставена врата висока пет и пол метри, што воведува до просторија долга 22. метри. Дупките во кои е ставен динамитот создале ефект на саќе.
Но, американската влада не го делела ентузијазмот на уметникот, па средствата биле ограничени. Гувернерот Вилијам Булоу го предупредил дека завршувањето на лицата е од најголема важност и дека секоја дополнителна работа може да се заврши подоцна – затоа што секој рудар може да се пробие низ планината, но работата на уметникот е да ја направи скулптурата.

Но, Борглум починал во март 1941. година, оставајќи ја историската сала недовршена. Неговото семејство не се откажало; Со децении, потомци барале од владата да ја завршат просторијата во чест на неговата работа. Конечно, во 1998. година, семејството се собрало во салата и го надгледувало распоредувањето на неколку експонати што ја демонстрирале работата на планината, вклучувајќи ги и пишаните зборови:
“Да ги ставиме тука, високо врежани, поблиску до небото, зборовите на нашите водачи, нивните лица за да му покажеме на потомството какви луѓе беа. Потоа да се молиме записите да останат сè додека ветрот и дождот не ги истрошат”, рекол Борглум, но улогата што ја имал не ги исполнил.

Имено, поради локацијата каде се наоѓа просторијата, посетата на неа никогаш не заживеала во стварност, така што скриената просторија ќе остане тајна уште некое време, што само неколкумина одбрани можат да ја посетат и да научат за најважните настани од американската историја.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …