Инвестирањето во недвижности е најдобра опција за граѓаните!

Според истражувањетокое го направи реномираниот бизнис портал Бизнисвести.мк вложувањето во недвижности е најдобрата инвестициона опција за граѓаните во земјава.

Анкетата во која партиципираа над 1600 луѓе, се однесуваше на испитување на јавното мислење во однос на тоа кои се најефикасните инструменти за инвестирање во нашата земја.Преку 47,1% од луѓето сметаат дека нивните инвестиции би биле најсигурни во недвижен имот. По ова следуваат банкарските депозити со 20,7% и животното осигурување со 18,8%. Според одговорите, хартиите од вредност имаат најмала доверба кај граѓаните. Погледнете ги целосните резултатите од истражувањето.

Истражувањето покажа дека инвестирањето во недвижен имот на добра локација, во квалитетно изграден објект, со добар план и распоред, е највредната опција за вложување во земјава. Граѓаните се чувствуваат најсигурни кога вложуваат во стан, за кој веруваат дека никогаш нема да изгуби на вредност, напротив, тие веруваат дека со текот на годините, само може да добие на вредност, и создале исплатлив поврат на инвестицијата.

Ниските каматни стапки за вложување во депозити во банки, несигурноста на домашната берза на краткорочни хартии од вредност, непостоењето на други финансиски опции за вложување, несигурноста на малите бизниси, придонесоа поголемиот дел од граѓаните кога ќе дојдат до одредени финансиски средства да размислуваат да ги вложуват во недвижен имот.

Притоа сакаат да имаат доверба во компанијата, да се сигурни во квалитетот на градбата, во исполнувањето на сè она што би се ветило при постигнување купопродажен договор. Од рок на завршување на работите, па се до финиширање на најмалите детали, во енергетската ефикасност на објектот, применување на еколошките аспекти во рамките на комплексот и многу други поединости.

Дефинитивно, денес граѓаните имаат високи очекувања за своите потреби, и се внимателни при изборот на стан за живеење.

Во овој контекст би го истакнале комплексот Лимак Дајмонд кој ќе обединува деловно – резиденцијални единици и трговски центар во согласност со модерните потреби и животни навики на граѓаните на Скопје. Ќе вклучува околу 772 станови во 20-катни згради со по 1, 2 или 3 спални соби, ексклузивни канцеларии, трговскицентар, простор за слободни културни активности ресторани, кафулиња, фитнесцентар, хотел со казино и паркинг со капацитет за над 2.800 автомобили. Површината на вкупниот проект ќе биде околу 325.000 квадратни метри, и се наоѓа во срцето на Скопје. Лимак ДајмондСкопје ќе понуди одново заживување на делот од градот што со децении беше неуреден и запоставен, а граѓаните на Скопје ќе може да се гордеат со дизајнот и модерниот изглед на овој важен дел од градот.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …