Денеска, дури три астероиди ќе поминат покрај Земјата, НАСА пред два дена забележала само два од овие три

Денес три астероиди ќе поминат покрај Земјата. Двата биле забележани пред само два дена.
Во моментов НАСА следи три вселенски тела близу Земјата (НЕО) кои треба да пролетаат покрај нашата планета во среда. Загрижувачки е фактот што дури два од овие три предмети биле забележани минатиот викенд, што повторно го покренува прашањето за соодветна планетарна одбрана од влијанието на удирањето на вселенските објекти.
Првиот прелет, што ќе се случи во среда, е најголемиот од три забележани предмети, астероидот 2019 UK6, со попречни мерки кои се движат од 38. до 110. метри. Тој требаше да оди покрај Земјата околу 7:20 часот по македонско време. На тој астероид сме предупредени на 24 октомври.
2019 UK6 е астероид што орбитира околу Сонцето и многу ретко минува во близина на Земјата. Астероидите со таква траекторија се нарекуваат Амор, но има и други видови астероиди кои имаат орбита околу сонцето и многу почесто доаѓаат во нашиот двор.
Таканаречените астероиди Аполо (Аполо) ја пресекуваат Земјината орбита за време на орбитата околу Сонцето.
Другите два астероиди се 2019 WF и 2019 WE. Првиот од останатите два ловци на астероиди на НАСА го забележал пред само два дена, со дијаметар од 24 метри.Ќе патува најблизу до Земјата, отприлика на двапати поголема оддалеченост она Месечината од Земјата.
Другиот астероид, 2019 СЕ, исто така бил забележан пред само два дена, но тој ќе прелета на 1,3 милиони километри од Земјата или скоро три пати колку што е далеку Месечината од нас.
Ниту еден од трите астероиди не е закана за нашата планета, но доцното забележување на два од трите астероиди е доволна причина да се грижиме и повторно да го реализираме прашањето за планетарната одбрана против ваквите закани.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) За неа годините се само бројка: Гвен Стефани го прославила својот 53-ти роденден

Гвен Стефани, американска пејачка и модна дизајнерка, наполни 53. години. Стефани ја започна својата кариера …