(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ што останува од автомобилот при судар со 75 км/час!

Брзината на движење е 75 километри на час.
Познато е дека автомобилите се најслаби на удар од страна, кога патниците се заштитени само од страничните воздушни перничиња и структурата на вратата со дополнителни засилувања. Не е изненадувачки што дури и при пониски брзини, ваквите судари можат да завршат со сериозни повреди на патниците, дури и возилата со пет ѕвездички.
Токму еден таков автомобил тестирала германската ДЕКРА. А, за разлика од EuroNCAP, тие изведуваат тестови со малку поголема брзина, а потоа ни даваат соодветни снимки. Така, брзината на страничниот удар беше подигната од 50 на 75 км на час, а тестот бил спроведен така што автомобилот удрил во солидна пречка. Судејќи според бруталноста на ударот, се сомневаме дека некој би преживеал нешто вакво.

А. ако тоа не ви е доволно за, погледнете го тестот за фронтална несреќа и тоа при 84 км/ч. Електричниот Nissan Leaf повторно настрадал, а многумина ќе го изгубат апетитот за брзина откако ќе го видат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПОЛОВИНА ГОДИНА КОРОНА ВИРУС: Продолжува да се шири по светот и да однесува жртви, а на овие ПРАШАЊА и понатаму нема одговор!

Поминаа точно шест месеци откако Кина ги пријави првите случаи на коронавирус до Светската здравствена …