(ВИДЕО+ФОТО) Владее со една од најсиромашните држави а самошто купил 19. Rolls-Royce и 120 BMW

КРАЛОТ одлучил да се почести себеси и неговите сопруги со нов Rolls-Royce, а за поширокото семејство и поданиците планирал BMW.
И’, тоа би било сосема обична вест ако не станува збор за кралот Мсвати III, владетел на една од најсиромашните земји во светот, во која владее сиромаштија откако се решија за статусот на колонијата. Тоа е држава во која 63% од населението е сиромашно, а повеќе од половината се заразени со ХИВ. И, единственото нешто што се сменило во последните децении е името на државата, кое кралот го преименува во име на Кралството еСватини. Тој го сторил тоа минатата година на неговиот 50-тти роденден, наводно за да ја одбележи 50-годишнината од „независноста“.
И во таква земја каде што половина од буџетот го добива кралското семејство, време е да се обнови возниот парк. Тој за себе и своите сопруги купил Rolls-Royce. Во моментов има 15. од нив, па земал 19 примероци за да има по некој за резерва, доколку се ожени со уште некоја убавица.

Тој ја проширил својата набавка со уште 120 BMW, кои веќе пристигнале во оваа сиромашна земја. BMW експресно ги испорачал минатиот четврток. Да, не е битно кој купува, туку како се плаќа.
Странува збор за еден од најбогатите монарси во светот со средства вредни над 200. милиони долари. На пример, минатата година тој се почестеил со авион од 13,2 милиони долари, а во возниот парк има околу дваесет С-класи, Rolls-Royce и по некое BMW, Х6 секако.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Гледате ли зошто овој човек станал хит на Фејсбук?

На Фејсбук страницата „Prometne zgode i nezgode“ е објавена фотографија која предизвикала чудење меѓу нивните …