„Есенски музички свечености 2019“: Во четврток балетот „Дамата со камелии во НОБ!

Во петок, 22. ноември  со почеток во 20. часот, во рамките на фестивалот „Есенски  музички свечености“ 2019, во Националната опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“  на музика од Џузепе Верди.
„Дамата со камелии“ е балетска продукција која наиде на одличен одзив кај публиката и беше оценета со позитивна критика, својата премиера ја имаше на 31.10.2014 г. Работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Кореографијата е на еден од водечките руски кореографи  Василиј Медведев, кој работи со големите театри „Бољшој“ од Москва и „Марински“ од Санкт Петербург. Прекрасните костими и убавата сценографија се дело на Павол Јураш  гостин од Словачка.
Во главните улоги ќе настапат првенците Мими Поп Алексова Атанасовска  и Бобан Ковачевски.
Настапуваат  солисти, балетскиот ансамбл и оркестарот на Националната опера и балет.
Диригент е Иван Еминовиќ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дино Имери во пресрет на празниците со концерт во Филхармонија ја најавува „Зимска бајка“

На 10 декември во камерната сала на Филхармонија, нашиот пијанист Дино Имери ќе одржи концерт …