„ДЕРЕЊЕ“ – ИЗВРШИТЕЛИТЕ ВРТАТ ПОГОЛЕМ ПРОФИТ ОД НАРКО – БОСОВИТЕ: За наплата на долг до 1.500 земаат 12,000 – познат српски режисер во ШОК!

Огорчениот режисер на „Јужен ветер“, Милош Аврамовиќ, тврди дека тој е редовен плаќач, но дека во постапка му е неговиот основен долг за „Инфостан“  од 1.566 динари е зголемен за осум пати за време на процесот на извршување
Милош Аврамовиќ, познат српски режисер и сценарист, бил шокиран кога добил плик со најава дека неговата компанија поради долг кон ЈПК „Инфостан“ од 1.566 динари е во обврска на извршителите да им плати 12.096 динари!
Аврамовиќ вели дека е неверојатно дека извршителите наплаќаат скоро осум пати оповеќе од износот на самиот долг и дека дури и најголемите дилери на дрога немаат таков профит.
Не знаел за долг
„Извршители. Мислам, немам проблем да ја платам казна, но дури и Шариќи не можеле да свртат толку таа голема добивка“, напишал Аврамовиќ на Фејсбук, објавувајќи документ во кој се покажува дека, во име на основниот долг за „Инфостан“ и законска затезна камата, што се пресметува од 1.Јуни 2018 година, на неговата компанија „Режим“ за производство и дистрибуција на кинематографски дела, месечно да и се повлекува до две третини од неговата месечна заработка.

Аврамовиќ објаснил за „Курир“ дека е редовен плаќач и не знаел дека ги има овие долгови.
„Ова мора да биде одредена сметка. Навистина не ми претставува проблем да го платам и долгот и доцното плаќање, но за мене е неверојатно што цената на извршителите чини толку многу. Дури и најлошите ‘лихвари’ не прават толку многу пари!“, вели Аврамовиќ, додавајќи дека можеби сите треба да се преквалификуваме и да аплицираме за работа како јавен извршител.
Режисерот на познатиот филм „Јужен ветер“ вели дека тој целосно ги намирил своите долгови кон јавните извршители, затоа што не му преостанува ништо друго.
„Многу луѓе ги имаат истите проблеми. И не зборувам за оние кои намерно ги избегнуваат своите обврски, туку за оние кои, можеби по грешка или од некоја друга објективна причина, не ги исплатиле своите обврски. Јавните компании барем би можеле да вршат редовни плаќања и да ги известат дека го должат и да им дозволат извесно време да го намират долгот. Исто така, трошоците за постапката, во земја со толку чувствителна економија, во никој случај не треба да бидат толку високи“, заклучува Аврамовиќ.
Тарифа со закон
Магдалена Новаковиќ, генерален секретар во Комората на јавни извршители, вели дека надоместокот за работа на јавен извршител е пропишана со јавна тарифа за извршување, донесена од Министерството за правда.
„Висината на трошоците ќе зависи од голем број специфични околности во одредена постапка за извршување, а пред сè од висината на побарувањата и бројот и видот на преземените дејствија“, вели Новаковиќ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Неготинчани појаки од короната: Одржан традиционалниот Џез фестивал „Jazz 1440“ – Неготино 2020

Синоќа во Неготино, под покровителство на центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ се одржа традиционалниот џез …