Македонките со сребро од Балканијада!

Репрезентативките на Атлетска Федерација на Македонија, Весна Кираџиева и Андријана Поп Арсова, викендов во Белград на Балканското првенство во маратон, во склоп на Србија маратон беа втори во екипен пласман/жени, со што на Македонија и донесоа сребро!

Андријана Поп Арсова беше трета на Балканското во поединечна конкуренција и четврта севкупно, додека Кираџиева се пласираше како седма и десетта во севкупна конкуренција. Марјан Бонев беше претставник кај мажите и влезе во топ десет, пласирајќи се на десетата позиција.

Кираџиева е поранешна рекордерка во маратон и шесткратна шампионка на Македонија во маратон, додека Поп Арсова е актуелна рекордерка и два пати шампонка на Македонија во маратон.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ЕМОТИВНА ЧЕСТИТКА: Бергузар Корел за 11. годишнина на бракот открила што му посакува на Халит!

Брачниот пар Халит Ергенц и Бергузар Корел ги освоија срцата на публиката во Македонија со …