(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА – АМЕРИКАНСКИ МОРНАРИ ПОСЛЕ 15. ГОДИНИ ПРОГОВОРИЛЕ ЗА СРЕДБА СО НЛО: „Сите снимки моравме да ги предадеме на непознати луѓе, доказите се уништени!“

Пет мажи кои служеа во морнарицата на Соединетите држави изјавиле дека биле сведоци на мистериозни летачки објекти кои им пречеле на борбените авиони на брегот на Јужна Калифорнија во 2004. година.
Гери Ворхис, Џејсон Турнер, Патрик Хјуз, Рајан Вајглт и Кевин Деј велат дека биле дел од морнарицата на САД кога носачот на авиони Нимиц имал средба со НЛО во ноември 2004. година, пренесува Дејли Меил.


Претходно, оваа мистериозна средба беше потврдена само со црно-бело видео снимено од борбениот авион кога морнарицата забележала „неидентификуван воздушен феномен“. Покрај тоа, имало сведоштво од очевидци,на еден од пилотите, пренесува Popular Mechanics.
Тие решиле да излезат во јавност со нивните тврдења за поддршка на Дејвид Фревор и своите колеги морнари.
„Тоа е она за што се работи од првиот ден“, речкол Тарнер, кој се наоѓал на воениот брод Пинстон.


Ворхис, кој бил на Принстон и дел од групата Нимиц, рекол дека слушнал дека радио-техничарите добиваат „трагови на духови“.
Тој рекол дека мислел дека постои можна грешка и дека високо технолошкиот софтвер е повторно калибриран, но дека индициите тогаш биле појасни и поостри.
Деј, кој бил постар главен оперативен шеф во Информативниот центар на Принстон, го надгледувал воздушниот простор и имал задача да ги заштити групите.

„Мојата работа беше да управувам со радарот и да идентификувам сè што би летало на небото“, рекол тој.
Тој рекол дека околу 10. ноември забележал некои чудни појави на радарот во близина на областа на островот Сан Клементе.
Ворхис додал дека користел напредни системи на бродот за да ги разгледа објектите.

„Не можев да ги објаснам деталите, но тие само лебдеа таму, а потоа во еден момент ќе се спуштеа во друга насока и повторно ќе застанаа“, вели тој.
На 14 ноември неидентификувани објекти биле набљудувани една недела, јавува Popular Mechanics.
Бидејќи тој ден беа закажани вежби за воздушна одбрана, Фревор бил испратен да ги пресретне овие објекти. Имале облик на издолжено јајце, или Тик так, и успеале да ги избегнат борбените авиони.
Фревор и неговиот копилот се вратиле на Нимиќ. Поручникот Чад Андервуд успеал да ги фотографира предметите во текот на наредниот лет.

На Намиц, понискиот офицерот Хјуз, дури и не знаел за објектите. Наместо тоа, како воздухопловен техничар, тој се фокусирал на работата да обезбеди снимки од хард дискот од авионите.
„Ги нарекуваме тули, но содржат софтвер за управување со авионите и тие исто така можат да снимаат или да бележат податоци што екипажот ги гледа во летот“, рекол тој.
Тој ја извршил рутинската задача на 14. ноември и рекол дека не бил свесен дека информациите што ги доставувале биле од Хавкеј Деј, кој прв бил испратен да ги пресретне мистериозни предмети.

Откако податоците биле заштитени, Хјуз вели дека му пристапил командантот во друштво на две непознати лица.
„Тие не беа на бродот и не ги видов како доаѓаат. Ниасм не беше сигурен како стигнаа таму“, рекол тој. Командантот му наредил на Хјус да ги предаде сите информации.
„Ги ставивме во вреќи, тој ги зеде и двете непознати лица заминаа“, рече тој за „Popular Mechanics.“.

Гери Ворхис од бродот Принстон изјавил дека во 2004. година, веднаш по случајот НЛО Нимиц, две лица ги зеле запишаните податоци. Тие исто така морале да избришат сè што имале на нивните компјутери.
„Двајцата се појавија во хеликоптер, што не беше невообичаено, но набргу откако пристигнаа, моите претпоставени ми рекоа да ги префрлам сите снимки со податоците“, рекол Ворхис.
„Исто така, ми беше кажано да бришам што останало, вклучувајќи ги и празните ленти“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се чествува Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста): Нејзината икона има чудотворна моќ, па жените кои сакаат пород треба да го направат ова

Македонската православна црква денска прославува голем празник, Пречиста Богородица. Кога Пресвета Дева Марија наполни три …