(ВИДЕО+ФОТО) Писмо од мајката до ќерката го потресол регионот: „Шири ги тангите како знаме на штрајк во соседството – Додека ти ги бројат љубовниците ти број ги љубовите!

Хрватската писателка Мартина Млинаревиќ Сопта својата нова книга ја посвети на својата ќерка и на сите девојчиња од нашето подрачје, а неодамнешната порака што ја напиша во оваа прилика одекна на социјалните мрежи…
Животот познатата хрватска писателка и колумнистка Мартина Млинаревиќ Сопта ја принуди на творештво преполно со искрености. Жената која има напишано неколку книги, преживеано карцином и и ѓестото застанала во борба за женскиот род, својата најнова книга, “Букача’, ја посветила на својата ќерка. Со длабоки и потполно искрени зборови упатени пред се кон неа, но и до сите други утрешни девојки, Мартина оставила силна порака дека се важни, дека можат да бидат она што се, дека се силни, дека тие се токму она што се. Емотивниот и длабоко искрен текст со кој оваа мајка ја посветила најновата работа сигурно нема да ве остави рамнодушни.

„Ти ја оставам оваа книга тебе и на сите девојчиња од овие тесни, закржлавени меридијани, кои себеси се нарекуваат најдомаќински во светот, затоа што тие никогаш не се поместиле;Никаде таква душа за да душите во крв се испоубијат, со геноцид: каде брат со брат воопшто не зборува ниту за Божиќ, заради омразата кон таканаречената меѓа.
Што влошката во продавница ја витка во фишек, за да, глуво било, не се види, што викаат полиција ако во соседството има појака музика, а ако соседот ја удира сопругата со шлаканица и ја удира од ѕидот, ќути бона, тоа не е твоја работа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10. знаци дека имате совршен сопруг

Мудрите луѓе велат дека склучуваме брак од љубов, и во него навистина се запознаваме: и …