(ВИДЕО+ФОТО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН: Циципас ќе го победи Федерер, а Зверев Тим: Или пак не?

Во 02 арената во лондон денес се играат полуфиналните пресметки, а новинарите на Спорт клуб дале две храбри прогнози.

За разлика од некои претходни години, кога играчите се изморени од напорната сезона и не беа доволно подготвени, сега сите четворица работат напорно за да ни дадат најдобри натпревари, и драматични.
Роџер Федерер – Стефанос Чиципас (15.00, СК1)
Рафаел Надал несреќно испадна а Федерер лично го исфрли Ѓоковиќ. Без двата најголеми ривали во полуфиналето, јасно е дека на Швајцарецот му пораснаа во амбиција по слабиот старт на турнирот и може да ја почувствува својата седма титула на завршниот турнир, прва од 2011 година.
Сепак, од друга страна, токму Гркот го врати ритамот после УС Опен. Тој е свеж ментално и во исто време фокусиран и без императив на победите што ги стави на себе во еден момент од сезоната и на тој начин се оптоваруваше себе.
Тие се сретнаа три пати, Чиципас спаси безброј топки за брејк во Мелбурн и освои четири сета, со тоа што Федерер потоа славеше во Дубаи и неодамна во слични услови во Базел, повеќе или помалку рутински.
Прогноза: Ќе биде неизвесно, но Циципас е решен да направи нешто големо и ќе успее да направи изненадување.

Доминик Тим – Александар Зверев (21.00, СК1)
Тие досега играа шест пати, австрискиот тенисер води со 4-2, но заклучно со 2017 година не се сретнале надвор од земјаните терени.
Тим одигра два фантастични натпревари на турнирот, особено оној со Ѓоковиќ, а потоа загуби од Беретини во натпреварувачки ирелевантен натпревар.
Прашање е дали Тим веќе го достигна својот зенит на овој турнир, и дали тој сè уште може да одигра еден или два повеќе спектакуларни натпревари во неговите најмалку омилени услови. Сега притисокот е поголем и Доминик сигурно нема да преземе толку ризик како против Ѓоковиќ, а се шпекулира и дека има јака настинка.
Од друга страна, Зверев ни покажа две лица во Лондон, исто така, во однос на потенцијалот/квалитетот и колку е невидлив тој кога не му оди.

Прогноза: На основа на досега виденото, Тим би требало да биде фаворит, но Зверев е инспириртан од 02 арената и ќе пронајде начин да дојде до финалето.
Што велите вие: Кој ќе игра утре во финалето во Лондон?

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ѓоковиќ лесно до второто коло на ЛОИ. После мечот противникот го воодушевил со зборовите покрај мрежата…

НОВАК  ЃОКОВИЌ влезе во второто коло на тенискиот турнир на Олимписките игри во Токио. Тој …