(ВИДЕО) БИЗАРНО – ОВОЈ ОСТРОВ МОЖЕ ДА „ГО УБИЕ“ ПОЛОВИНА СВЕТ: На него се наоѓа лабораторија во која се ПРОИЗВЕДУВААТ најсмртоносните вируси!

Институтот „Фридрих Лофлер“ во Германија е една од четирите најдобри институции, со највисоко ниво на безбедност, каде што секојдневно се произведуваат и тестираат смртоносни вируси.
Оваа лабораторија не само што е затворена за јавноста, туку се смета и за најопасна во светот, а за да пристапите до малиот остров Римс на кој се наоѓа, треба да го преминете Балтичкото Море преку браната. Како мерка на безбеднопст е планирано затворањето на браната во случај на појава на појава на вирус.
Вработените мораат да минат строга процедура за влез и излез, која вклучува „хемиски тушеви“ и заштитна облека. Токму таму се експериментира со најсмртоносните вируси што човештвото ги знае, вклучувајќи ги и еболата и вирусот на птичји грип. Но, едно од најголемите жаришта на лабораторијата се зоонози, болести кои се пренесуваат од животни на луѓето и обратно. Лабораторијата првично била основана во 1910 година за да се испитаат болести на рацете, стапалата и устата предизвикана од вирусот Коксаки од типот А од родот Ентеровирус.

Во текот на следните децении, Институтот се користел за најразлични цели, вклучително и развој на хемиско оружје за време на Втората светска војна, истражување за вакцини за време на Студената војна и истражување за благосостојба на животните и сточарството. На крајот го стекнал прекарот „остров на чума“. Во 2010. година, Институтот ја завршил изградбата на низа нови лаборатории кои се класифицирани на нивоа на биосигурност 4, како што ретко се случува во светот. Институтот е исто така еден од само двата во светот што има капацитет и услови да спроведува големи студии за животни, како свињи и говеда.

Робин Холанд, студент на ветеринарната школа на универзитетот во Илиноис, го опишал своето искуство при проучување на патологија на Институтот „Фридрих Лофлер“: „Научив како овие болести се управуваат, контролираат и дијагностицираат во сценарија од реалниот свет, каква е нивната превенција во светот и нивниот потенцијал за економското влијание ако би дошло до избувување на епидемија“. Покрај инженерите и службениците за биолошки ризици, таа видела широка инфраструктура на ФЛИ, вклучувајќи ХЕПА филтрација на издувниот воздух, деконтаминација на простории со сува магла,прочистување на отпадни води и лекување на трупови за да се задржат сите патогени во билката.

Зоонозата на 5. заклани свињи е голема закана за луѓето. Од маларија до беснило, тие чинат околу 60 проценти од сите заразни болести на човештвото, а Центрите за контрола на болести проценуваат дека „3 од секои 4 нови или ново заразни болести потекнуваат од животни“. Додека научниците продолжуваат да ги проучуваат важно е да се забележи и зоонотската закана на животните. „Бројот на жртви на животни беше многу поголем“, вели невробиолог и лекар за јавно здравје, професор Чарлс Вотсон од универзитетот Куртин.
На пример, кога вирусот Нипа избувна во Малезија во 1990-ттите, имало релативно малку смртни случаи, но 5. милиони свињи биле заклани за да се елиминира вирусот. Една од причините зошто зоонозите се толку смртоносни за животните е фактот дека, дури и ако се заразат, луѓето, од необјасниви причини, не мораат да се заразуваат. „Вирусите се многу непредвидливи, некои не убиваат толку лесно, други не, а и животните“, објаснува Вотсон.

Екран.мк/Express.hr
Фото: Vikimedia Komons

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски: Напишал многубројни поучни дела!

Според календарот на МПЦ, 18-ти јуни е ден посветен на Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски. …