(ФОТО) Агонија на Бахарех Зара – МИСИЦАТА ЗАРОБЕНА НА АЕРОДРОМ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Крај на драмата за Иранската убавица која се плашела за својот живот. Филипи и одобриле азил – не се враќа во Техеран!

Речиси еден месец откако беше заглавена на аеродромот во Манила, поранешната мисица на Иран,на Бахарех Зара Бахари добила азил од владата на Филипините.
Поради црвената потерница издадена од Техеран за нејзино апсење, Бахарех останала во заробеништво на аеродромот на 17. октомври кога се обидела да влезе на Филипините.
Таа повеќе пати рекла дека стравува дека може да биде убиена доколку биде уапсена и испратена во Иран, под политички мотивирани обвиненија.

 

Филипините е 6-ти ноември, на поранешната иранска мисица, прифатиле да и доделат статус на бегалец. Сега таа треба да се пријави во Бирото за имиграција за да ја обезбеди визата и сертификатот за регистрација, и ќе и биде издадена работна дозвола.

Бахари студирала стоматологија на Филипините од 2014. година, кога го напуштила Иран.
Проблемот со официјалниот Техеран се појавил минатата година кога излезе на сцената на изборот за Мис Интернационал во Манила,се појавила со слика на Реза Пахлави, поранешен ирански крунски принц и критичар на сегашниот режим.
Покрај тоа, таа гласно ги поддржуваше тврдењата дека жените во Иран мора да имаат поголеми права.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„НЕ МИ СЕ ИСПЛАЌА! Џорџ Клуни одбил 35. милиони долари за еден ден работа

АКТЕРОТ Џорџ Клуни изјавил дека еднаш му биле понудени 35. милиони долари за еден работен …