ТОП 10 СМРТОНОСНИ НАВИКИ: Со ова ги уништуваме бубрезите!

6. Премногу животински протеини
Јадењето големи количини месо, особено црвеното месо, го зголемува оптоварувањето на бубрезите, што резултира во прекумерна работа, оштетување и дисфункција на бубрезите. Наместо месо, јадете зеленчук што содржи протеини.

7. Употреба на алкохол
Умерено консумирање алкохол не е штетно, но во големи количини го уништува организмот. Алкохолот е токсин кој ги уништува бубрезите.

8. Кофеин
Како и солта, кофеинот го зголемува крвниот притисок и ги оптеретува бубрезите, зголемувајќи го ризикот од оштетување.

9. Злоупотреба на лекови против болести
Земањето на аналгетици е често стрес за бубрезите. Наместо да пиете лекови, обидете се да ја олесните болката со билен чај, есенцијални масла или зачини.

10. Недостаток на сон
Спиењето му дава време на телото да заздрави, вклучително и оштетување на бубрезите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Бонбониера колач“: Врвен десерт а се подготвува без мака!

Ова е врвен десерт а се подготвува без мака – без варење и печење! Состојки: …