ТОП 10 СМРТОНОСНИ НАВИКИ: Со ова ги уништуваме бубрезите!

Бубрезите се едни од најважните органи во организмот и се многу поважни отколку што веруваат луѓето. Тие играат клучна улога:ја филтрираат крвта, ги отстрануваат токсините, апсорбираат минерали, произведуваат урина, производуваат хормони и ги неутрализираат киселините.
Со овие смртоносни навики, ги уништуваме бубрезите:

1. Не пиеме доволно вода
Филтрацијата на крв и елиминацијата на токсините се важни функции на бубрезите. Ако сте хронично дехидрирани, отпадот и токсичните материи можат да се акумулираат и да ги оштетат бубрезите.

2. Премногу сол во исхраната
Солта доведува до зголемување на крвниот притисок, што создава голем стрес за бубрезите. Општите правила велат дека не треба да се користи повеќе од 5 грама сол на ден.

3. Честопати го одложувате одењето во тоалет
Неправилното празнење на мочниот меур создава голем притисок врз бубрезите, што на крајот доведува до стагнација, уринарна инконтиненција, камења во бубрези и заболувања на бубрези.

4. Премногу шеќер
Вишокот шеќер може да игра огромна улога во здравјето на бубрезите. Луѓето кои консумираат два или повеќе пијалоци со шеќер на ден, имаат протеини во урината, што е првиот знак на лоша функција на бубрезите.

5. Недостаток на витамин и минерали
Ова доведува до камења во бубрезите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ладни, непечени, десерти на Џејми Оливер и Џада де Лаурентис

И врвните готвачи имаат едноставни рецепти за десерти кои ги подготвуваат. Џејми Оливер е звезда …